23
Şub

Sezen Aksu’nun YolculuÄŸu

   Yazar: Fahri Kaplan   Kategori: Edebiyat, Müzik

Sezen Aksu’nun geçtiÄŸimiz ay çıkardığı “Biraz Pop Biraz Sezen” albümü,  dinlemeye doyamadığım o kadar güzel ÅŸarkılarıyla ÅŸimdiden benim müzik dinleme tarihimdeki yerini almış durumda. Bir albüm içinde herhangi bir albüme girse en güzel parça olabilecek bu kadar ÅŸarkı yer alabiliyorsa eÄŸer takdirle, zevkle, güzellikle dinlemek kalıyor bize… Ä°yi ki var Minik Serçe; sesine, sözüne bereket…

Albümde sözleri -ve tabii ki Sezen Aksu’nun yorumuyla da- en çok dikkatimi çeken ÅŸarkılardan biri de “Ey Benim ÇocukluÄŸum” oldu. Sezen Aksu, hayat yolculuÄŸunu aynı zamanda bir aÅŸk yolculuÄŸu, olgunlaÅŸma (kemâle erme) yolculuÄŸu olarak vasfederken “çilehane” tabirini de kullanıyor ki, bu güzel benzetme geleneÄŸin, klâsik kültürümüzün , tasavvufun izini bugünleÅŸtiren eÅŸsiz bir çaÄŸrışım sunuyor ve “yana yana yolculuk” için tam yerine oturan bir söyleyiÅŸ oluyor. Hele kendi sesinden “Ey benim çilehânem” deyiÅŸi içimi ürpertiyor çoÄŸu kez.

….ve nakarat kısmındaki nefis sözler:
Ne yapsam, nereye gitsem olmuyor
Hayattayken araftayım
Bir hatıraya sevdalı
Hem kazanan hem kaybeden taraftayım

Hayattayken arafta olmak…. Ne orda ne burda… Kendi ifadesiyle : “Ne burada ne uzaklarda”… Belki “hiç kimseden gidemem gitmem/ Unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir” ifadesi ile de örtüştürmek gerekir bu sözleri. “Bir hatıraya sevdalı”, unutamayan âşıkların, aÅŸkını hatıralarında yaÅŸayanların, hâlâ güzelliÄŸi ve huzuru o hatırada bulanların hâlini ne de özlü ifade etmekte…  “Hem kazanan hem kaybeden tarafta” olmak… Böyle bir hâldeki insanın durumunu özetleyen veciz bir ifade daha. Öyle güzel sözler ki… Sezen Aksu’nun içimizi titreten ve aÅŸkı hissettiren nadide sesi ve yorumu ile Ozan BayraÅŸa’nın enfes düzenlemesiyle de ÅŸarkı bendeki -ve tahminimce pek çok müzikseverdeki- müstesna yerini almış oluyor.

Ä°yi ki varsın Sezen Aksu… Allah, sesine, sözüne, ömrüne bereket versin.

Fahri Kaplan


Åžarkıyı ve albümün tamamını Sezen Aksu’nun resmi youtube hesabından dinleyebilirsiniz.

“Ey Benim ÇocukluÄŸum” ÅŸarkısı: https://www.youtube.com/watch?v=kkMTykQG4Qc

“Biraz Pop Biraz Sezen” albümü : https://www.youtube.com/watch?v=dpvoWvcDUIc

Spread the love

Tags: , ,

Bu Yazı 23rd Şubat 2017 Perşembe Saat 19:12 Edebiyat, Müzik Kategorisine Yazıldı.

2 comments so far

Kuzey Rüzgarı
 1 

Bu yazıyı okuyunca gözümde anılarım canlandı.Mimoza Kafede müzik kutusuna bozuk para atarak Sezen Aksu’dan ”Sen AÄŸlama” adlı parçayı severek dinlerdim.
Hey gidi günler hey! Giden ömür geri gelmiyor.

Nisan 28th, 2017 at 16:44
 2 

DeÄŸerli Kuzey Rüzgarı! Sözleri Åžehrazat’a ait bir Sezen ÅŸarkısından söylersek: “Su gibi aktı yıllar / Deryada bir damla kadar”.

Aralık 4th, 2017 at 17:24

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz