23
Tem

Yaz, Yazmak, Nûra Gark Olmak

   Yazar: Fahri Kaplan   Kategori: Edebiyat

Yazın orta deminde, temmuzun 23’ünde, yani milâdî takvime göre benim doğumumun tam otuzuncu senesinde, bir akşam üstü vaktinde… İşte o dem, bu demdir. Yazılası demdir bu dem. Memleketimde, izindeyimdir şimdi. Bu demlerde yazmak hem çok gelir içimden hem de kalemim (kalem derken klavye tabii ki) bir şeyler çiziktirme hususunda pek nazlanır. Sanki yazarlık da yazlanır, şöyle bir tatil yapmak ister. İyi de tatil gibi yazmak olmaz mı; yazarken yazmanın, üretmenin, paylaşmanın tadına varmak… Bunun hazzı bir tatile pek de iyi gelmez mi? Gelir dedim, yazayım dedim, hem nicedir yazmamıştım dedim, ortaya bu satırlar çıktı. Bir karalamamda şöyle bir cümle kullanmıştım -ki yine o cümleyi kullanmak istiyorum- : Yazmak üzerine yazmak da yazmaktır vesselâm.

Yazın güneşinin yanında ılık rüzgârı, temiz havası, deniz kıyısındaysanız meltemi, yakamozu sizle olsun efendim. Daha da önemlisi sağlık, huzur, mutluluk sizle, bütün insanlarla olsun. Ülkemizde de dünyamızda da sıkıntılara bu güzellikler sed çeksin, her yer güzelliğe gark olsun.

Gark olmak deyince… Bazı kelimeler hemen bazı sözleri anımsatabiliyor, hele hatırınızda bir miktar şiir varsa, bu böyledir. “Gark olmak” ifadesinin bana çağrıştırdığı beyit de Yahya Kemal’e ait ve şöyle:

Gök nûra gark olur nice yüz bin minâreden
Şehbâl açınca rûh-ı revân-ı Muhammedî  (Sallallâhü aleyhi ve sellem)

Okunan ezanla  Hazret-i Peygamber’in  (Sallallâhü aleyhi ve sellem) elçilik ettiği ilâhî davetin gökyüzünde kanat açıp pervaz edişi ve bu yükselişle gökyüzünün nûra gark oluşu… Şâir, ne hoş bir tablo sunar. Göze değil, rûha hitâb eden bir tablo!

Bu beyti yazmak hesapta yoktu. Ama ne güzel de pervâz edip şeref verdi yazının içine. Nûrlandırdı, sürûrlandırdı…

Fahri Kaplan

 

Spread the love
Bu Yazı 23rd Temmuz 2015 Perşembe Saat 20:02 Edebiyat Kategorisine Yazıldı.

2 comments so far

Bekir Poyraz
 1 

Dostum geçmiş doğum günün kutlu olsun.Allah sana mutlu,huzurlu ,hayırlı ömürler versin sen de yazmaya devam et inşallah.Rabbim kalemine ,yüreğine güç kuvvet versin…

Temmuz 28th, 2015 at 20:56
Fahri Kaplan
 2 

Eyvallah dostum, çok teşekkür ederim bu güzel dileklerin için. Rabbim, senin de herşeyi gönlüne göre, güzelce, hayırlısıyla nasib etsin.

Temmuz 29th, 2015 at 14:21

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz