6
Haz

Ada Düşleri

   Yazar: Fahri Kaplan   Kategori: Edebiyat

Düş paragrafı:  Bir güneşli ada ve şarkılar… Her şey bıraktığımız gibi. Adaya yaz, hızlı adımlarla gelir. Sanki hoş bir rüzgârdır, lâkin hemen geçip giden bir rüzgâr sanmayın. Havaya nüfûz ede ede, insanın içine sine sine esen ılık ve tatlı bir rüzgâr… 

Aslında hayâllerdir; o adayı zenginleştirir. Adadır her şeyden önce. Dört tarafı denizdir. Sanki bağımsız bir kara parçasıdır. O yüzden rahatlığı, hürlüğü, âsûdeliği anımsatır. Anımsatmakla da kalmaz, çoğu kez içten içe bu duyguları işletir. Bu ne kadar böyledir bilmem. Çünkü bir kaç gün dışında bir ada mâceram da yoktur. Ama Hâşim’in “O Belde”sine benzer belki de “o ada” vardır. Hem içinde belki Sezen Aksu’nun kırlangıcı bile vardır:

“O sahil, o ev, o ada
O kırlangıç da mı küs bana.” (Sezen Aksu)

Ada vardır, şarkılar vardır. Yazılmış, yazılmamış şiirler… Meltem, yakamoz, deniz, mavi, sarı… Güzel düşler, sıcak yazlar, serin kışlar vardır. İkisi aynı üç harf vardır: Ada!

Diğer yerlerdeki gibi göçmen kuşlar vardır. Onlar hava yolunu kullandıklarından bu adaya pek rahat ulaşırlar. Ne dalgalarla uğraşırlar, ne suyun akışına uyarlar. Onlara yolculuk boyunca eşlik eden mavi, gök mavisidir.

Sâhil boyunca eşlik eden meltem vardır. Ve adada insana ferahlık veren nice dem… Rüzgâr olsa bile dalganın köpüre köpüre foşur foşur edişi… Tatlı havada ise ses, şırıl şırıla döner. Bu mavi, denizin mavisi, bu sarı kumun sarısıdır.

Adada şiirler, şarkılar, yankılar, belkiler, çünküler, sankiler, hayâller, melâller, hürriyet, sükûnet, huzûr, sürûr, gök, deniz, sarı, mavi, âzâdelik, âsûdelik, leylek, kırlangıç, güzelliklere başlangıç… Ne çok şey vardır bilseniz, düşleseniz ne çok tat vardır.

 

Fahri Kaplan

Spread the love

Tags: ,

Bu Yazı 6th Haziran 2015 Cumartesi Saat 14:10 Edebiyat Kategorisine Yazıldı.

2 comments so far

Ibrahim ARSLAN
 1 

Kelimelerin akışı duygularıma nakşetti.
Şair sen burda olmasan biz senleyiz yine.

Sevgi ve selam ile.

Haziran 17th, 2015 at 13:09
 2 

Selam gurbetteki dosta ve “ada”nın hâtırasına… Mevlânâ’nın ifadesindeki gibi, gönlümüzde olan Yemen’de de olsa bizledir elbet.Teşekkür ve muhabbetle…

Haziran 21st, 2015 at 14:32

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz