2
Mar

Bahar Muştusu

   Yazar: Fahri Kaplan   Kategori: Edebiyat

          Mart ayı bahârın müjdecisi gibi geldiğinde gönüller de kâinât gibi çiçekler açar. İç ve dış âlemdeki bu manzara bize dirilişi (haşr) müjdeler gibidir.

      Mart dediysem soğuğunu bilmez değilim. Hem ecdâd yâdigârı şu söz nasıl bu diyârda yaşayan bir insanın kulağına küpe olmaz ki: “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.” Yine de bu dem, bahâra bir adımdır. Kış soğuklarının bitişine dair bir umuttur. Her mevsimin ayrı güzelliği vardır, evet, ama umûmî mânâda baharın çağıştırdıklıkları bambaşka güzeldir.

          Gel ey bahar! Kıştan yorulan dünyâmıza iç açıcı kokularınla, mis gibi iklimler sun! Yeni sözlere, yeni keşiflere, yeni ümitlere, yeni diyârlara, yeni ufuklara yelken açan bir ılık rüzgâr ver! Bir nefes ver en güzel nağmeleri terennüm eyleyen! Bir ses ver, Dâvûdî esintilerle kulaklara eşsiz âhenkler terennüm et! Böylesi de yankılanmamıştır dededirtenen âvâzeler duyur! Gel bizden gamı gideren bir muştu ol, yani sebeb-i def-i gam ol; yepyeni, güzel şiirlere ilham ol.

         Havadaki nefesi dinleyin, onda duyulan olsa olsa muştulardır; -Allahü a’lem bi’s-savâb- galiba  Kudret Kaleminin yaklaşan demler için yazdığı, dibâce-i bahârdır.

Fahri Kaplan

Spread the love

Tags: , ,

Bu Yazı 2nd Mart 2015 Pazartesi Saat 17:52 Edebiyat Kategorisine Yazıldı.

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz