28
Kas

ÇANAKKALE:”Bir Devrin Battığı Yer-2”

   Yazar: Okan Taştepe   Kategori: Tarih

Çanakkale Savaşı’nı diğer savaşlardan ayıran en önemli sebep;tam da vatanın son serhaddi olmasıdır.Ç.Kale’den sonrası İstanbul yani devletin tam kalbi demektir.Bu yüzdendir ki vatanın her yerinden binlerce ”Mehmetçik” Çanakkale’yi canla başla savunmuştur.
Yazımın başlığında da söylediğim gibi gerçekten de bir devrin battığı yerdir Çanakkale.Dönemin eğitimli kesimininde katıldığı bu savaşta vatanın geleceği de çok önemli kayıplar vermiştir.
Bu dönemde çok sayıda lise ve üniversite öğrencisinin vatanın farklı yerlerinden gelerek Çanakkale’de savaştığı bilin- mektedir.Örneğin Galatasaray Sultanisi,Kayseri,Sivas,Konya liseleri,Tıbbiye gibi bir sürü eğitim kurumundan binlerce öğ- rencinin katıldığı bilinmektedir.Hele hele savaşı takip yıllarda bazı okulların mezun dahi veremedikleri çeşitli kaynak- larda yazmaktadır.
Sonuç olarak Çanakkale’de vatanımızı savunurken çok şeyler verdik.Eğitimli-eğitimsiz binlerce vatan evladını kaybettik ama Çanakkale Savaşları uyuyan bir devi uyandırmıştır.Çanakkale’de kazanılan zafer Milli Mücadelenin fitilini ateşlemiştir.
Tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhları şad olsun.

Spread the love
Bu Yazı 28th Kasım 2014 Cuma Saat 15:12 Tarih Kategorisine Yazıldı.

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz