2
Eki

Yaz Sakin Olur Güreci Altında

   Yazar: ?brahim ARSLAN   Kategori: Mekan

Her ne kadar denizi dalgalı olsa da yaz sakin olur Güreci altında.

Sevgili dostlar yaklaşık iki hafta önce Çanakkale ili sınırlarında Biga ile Lapseki ilçelerinin arasında kalan  çoğunluğunu Bigalıların oluşturduğu Lapseki’nin bir tatil köyüne gittim. Hani tatil köyü derken Güreci köyünün alt kısmında kalan ve halkın çoğunluğunun Güreci Altı diye tanımladığı, yol boyunca uzanıp giden ve pufür püfür yeli esen yer. Gerçi şuanki konumu nedir pek bilemiyorum ama Biga Birlik otobüslerine bindiğimde Gürece olarak bilet kestikleri yer.

Eylül ayının ortalarında geldiğim  için de  bir hafta içerisinde yalnız bir gün denize girebildim. Deniz bir hayli dalgalı ve tehlikeli görünüyor. Gündüzleri çınar altında gölgelenip o temiz havanın tadını çıkaran mahalle sakinleriyle muhabbet ettiğimde bana – sen geçe kalmışsın burada deniz Temmuz ve Ağustos aylarında iyi olur dediler. Tatilcilerin çoğunu orta yaşın üzerindekiler oluşturuyor.. Bir haftalık gözlemlerim sonucunda 4 çeşit insan profili gördüm;

İlk olarak gün boyu bahçeden çıkmayan ve yaz boyuncada bir şeyler yatiştiren o amca ve teyzeler dikkatimi çekti. Yaz boyu bahçelerinde yetiştirdikleri o organik ve lezzetli ürünleri yetiştirmenin keyfini çıkarıyorlar ve kışa hazırlık yapıyorlar. Yaz sonunda da yapmış olduğu o afiyetli konservlerin ve ev yapımı salçaların tadını çıkarıyorlardır zannımca.

İkincisi ise fırsat buldukça tekneleri ile denize açılan o amcalar. Yukarıdaki haritadan da gördüğünüz gibi Gürece, Çanakkale boğazının Marmara’ya açılan kısmında geniş bir alana sahip ve balıkçılar da fırsatı değerlendiriyorlar. Ayrıca av sezonunda ağlarla buradan mevsimine göre çok lezzetli balıkların tutulduğunu duydum.

Üçüncüsü ise tamamen işten elini ayağını çekmiş ve rahatsız olup da buranın temiz havasını almak için gelen amca ve teyzeler. Onları sabahları yol boyunca yürüyüş yaparken, Cavit Market’in bahçesindeki çınar ağaçlarının altında otururken, camiye giderken, kahvede çay içip oyun oynarken veya balkonlarında görebilirsiniz.

Dördüncüsü de Gençler; sahilde veya denizde yada sahil boyunda bulunan voleybol sahasında akşamları ise eğlenmek için Lapsekiye gittiklerine şahid olursunuz.

Velhasıl dostlar biraz geç de olsa tatilde buradan bahsetmek istediğim için Gürece ile ilgili tanıtım yazısını kesip bazı önemli bilgileri de aktarmadan bırakamayacağım.

Buraya arzu edip de gelmek isteyen olursa size birkaç hatırlama yapayım. Köye su, sanırım elektrikli bir pompa ile basılıyor ve elektrikler giderse su sıkıntısıyla da karşılaşabilirsiniz ben gittiğimde yarım gün olmuştu.

Ulaşım; Bursa yolu üzerinde kaldığı için otobüslerle çok kolay  ulaşım sağlanmakta ama yukarıda da gördüğünüz gibi Çanakkale Biga duble yol çalışmaları yapıldığı için ben gittiğimde köy içerisinde çalışma vardı sanırım yakın zamanda da çok geniş yollar hazır olur. Ayrıca Çanakkale ve Biga arasında çalışan Biga Birlik otobüsleri gündüzleri 30 dk Akşamdan sonra 24 e kadar da 1 saatte bir yoldan geçmekteler. Eğer benim gibi internete ihtiyaç duyuyorsanız mobil modeminizi yanınıza almadan gelmeyin çünkü hiç internet kafe göremedim. Senelik burada ikamet etmek istiyorsanız evler aylık 150 TL ve üzeri fiyatlardan bir senelik kiralanmakta ayrıca satılık olanlar da varmış.

Daha Fazla Fotoğraf İçin

Kalın Sağlıcakla…

Spread the love

Tags: ,

Bu Yazı 2nd Ekim 2011 Pazar Saat 14:36 Mekan Kategorisine Yazıldı.

3 comments so far

 1 

Marmara Bölgesinin genellikle kalabalık şehirlerinde yaşayanlar ve sakin bir yer arayanlar için Çanakkale sahilleri sakin ve dinlendirici bir ortam sunabilir. Yol üzerinde olmasına rağmen sakin olan bu tatil mekânı ile ilgili izlenimlerini bizimle paylaştığı için İbrahim Arslan’a teşekkür ediyorum.

Ekim 3rd, 2011 at 00:31
Ahmet KAPLAN
 2 

insan yaşadıklarını sade bir yazı diliyle de olsa böyle kaleme alabilmesi hatta yayınlayıp okunmasını sağlaması çok güzel. Anlatım dilini ve tarzını çok beğendim. Fırsat buldukça yazabilirsen ve hatta hergün birkaç paragraflık birşeyler karalayabilirsen zamanla birçok kişide alışkanlık yapıp okumaya devam edilecektir. Yeni yazılarını bekliyoruz… Ahmet KAPLAN

Ekim 3rd, 2011 at 09:57
SALİH TOKDEMİR
 3 

Öncelikle teşekkürler.Bu zamana kadar güreci altını sizin kadar iyi bir şekilde tanımlayabilen çıkmadı.Bunun içinde ayrıca teşekkür ederim.
Buranın tercih edilme nedenlerinden birisi de çok sıcak havalarda denize girememektir.Deniz dalgalrını oluşturan o rüzgarın serinliği denizi aratmamasıdır.bahçeler biraz azalsa veya daha verimli bir şekilde sulanabilse elektrik kesintileri olumsuz etkilemiyecektir.Dağdan gelen suyumuz da vardır.
Yazı diliniz içinde ayrıca teşekkürler.

Mayıs 31st, 2014 at 00:22

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz