4
Ara

Nekâhet ve Helâl Sihir

   Yazar: Fahri Kaplan   Kategori: Edebiyat

   Hastalıktan yeni yeni kurtulurken insanda oluşan tatlı mı tatlı zayıflık hâli… Kudemâ buna “nekâhet” der idi.(*)(**)  Öyle tatlı bir histir ki nekâhet!.. Bu hâldeyken insan, özgürlüğünü elde etmişçesine sevinir, çocuklaşır.  Bâkî’nin dediği gibi sanki dersi bitmiş de mektepten âzâd olmuş çocuk gibidir belki de:

   “Dil kayd-ı aklı selb ideli şâd olub gider

     San tıfldır ki hâceden âzâd olub gider.”

     Hastalıktan âzâd olmaya başlayıp eski sağlıklı günlerin alâmetlerinin belirdiği bu zamanlarda en çok andığım mısra ise Yahya Kemal’e ait:

   “His var mı bu âlemde nekâhet gibi tatlı.”

    Her hâli anlatan bir mısra var bu şiir denen sihirde. Dîvân şiirinde sihr-i helâl (helâl sihir) adında bir sanat olsa da, en helâl sihir, şiirin kendisi olmalı. Beni hasta yatağımdan yeni yeni kalkarken böyle güzel mısralarla bir kez daha şâd ettiniz ya ey sözün sultanları! Ellere harâm olan sihir size helâl olsun! 

—————————————————————–

(*) Kaf’la derdi, kefle değil. “K”den sonraki “â” kalındır. Şapkası inceltme değil, uzatma için konuldu. 

(**) Herife bak! Millet inceltirken bile atmaya başladı şapkayı, bu uzatırken de kullanıyor :=o”

Spread the love

Tags: , ,

Bu Yazı 4th Aralık 2009 Cuma Saat 05:01 Edebiyat Kategorisine Yazıldı.

4 comments so far

Bekir Poyraz
 1 

Hasta yatağında bile ”Şiir” düşünecek kadar Edebiyat düşkünü olan birisi ile karşılaşıyorum.Edebiyat güzeldir hoştur;ama herşeyin başı Sağlık.Sen sağlıklı ol gerisi boş…

Aralık 4th, 2009 at 18:22
 2 

Evet Bekir Bey, sağlık mühim. Ama hepimiz bir gün ölümü tadacaksak şu dünyada, bâkî kalacak bir hoş sadânın lezzetini almadan ve bırakmadan terk etmemek lâzım bu diyârı. Ömür boşa harcandıktan sonra sağlığın ölülükten ne farkı kalır ki! Rabbim bize sağlık versin ve bizi sağlıklı zamanlarının değerini bilenlerden eylesin.

Aralık 4th, 2009 at 19:18
bekir poyraz
 3 

Son söylediğin cümleye katılıyorum ve ”Amin”diyorum.Sana hak veriyor ve katılıyorum ama bir nokta var ki o da şu:Dünyada kaç milyon kişi sağlıklı bir şekilde yaşamak isterdi.Bi düşün.Belki sağlıkları yerinde olsa dünya onların umurunda olmayacak belki sağlık uği var neyruna i yok feda edeceklerdi….

Aralık 5th, 2009 at 19:10
bekir poyraz
 4 

son cümlemde istemeden yazım yanlışları yapmışım kusura bakmayın.
”…..belki sağlık uğruna neyi
var neyi yok feda edeceklerdi” bu şekilde düzeltiyorum.

Aralık 5th, 2009 at 19:12

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz