12
Eki

Rüyayla Karışık Bir Güney Amerika Gecesi

   Yazar: Metin Topçu   Kategori: Spor

 

    Televizyonda Arjantin-Peru maçını izliyorum. Arjantin’in kazanması gereken, aksi takdirde Dünya Kupası biletinin büyük tehlikeye gireceği bir maç bu.  Saat gece 02:30’u geçerken maçın 47. dakikasında efsane futbolcu Maradona’nın çalıştırdığı Arjantin, 1-0 öne geçiyor.  Bu gol iyi oldu diye düşünüyorum içimden ve gözlerim günün yorgunluğuna daha fazla dayanamayarak kapanıyor.

    Birden spikerin “Goool” sesiyle uyandım. Rüyada mıyım, gerçek mi ayırt etmesi zor bir hâldeyim. Ekrana dikkatle bakıyorum. Yoğun sis, şiddetli yağmur, olan biteni zor görüyorum. Peru 90. dakikada beraberlik golünü atmış. Maradona yıkılıyor, Arjantin kahroluyor aynı akşam bizim kahrolduğumuz gibi. “Messi gibi bir yeteneği izleyemeyecek miyiz?” diyorum bu Dünya Kupasında. Maradona maçtan önce: ” Tanrı zor zamanlarımda hep yardımcım oldu, yine bana yardım edeceğine yürekten inanıyorum.” demişti ama duası kabul olmamış mıydı acaba bu deli-dolu Arjantinli büyük efsanenin? İçim bir yandan bunları sayıklıyor ama bir yandan da gözlerim kapanıyor yine kendiliğinden.

    Birden bir “Goool” sesiyle daha uyandım. “Ben bu rüyayı az önce görmemiş miydim, bu ikinci baskısı mı?” derken Maradona’nın yedek kulübesinde sevinç taklaları attığını görünce geceden beri peşimi bırakmayan uykunun artık tamamen kaybolduğunu hissediyor, duyduğum “Gooool” seslerinin bir rüya olmadığını anlıyorum. Arjantin 90’da yediği gole 90+3’te Palermo ile cevap veriyor ve avantajını son maça taşıyor. Maç bitince Palermo’ya sarılıp ağlayan Maradona’nın gözyaşları gökten sicim gibi yağan yağmuru bile unutturuyor. Yoksa, Galip Öztürk’ün dediği gibi, gökyüzü de Maradona ve bütün Arjantinle beraber mi ağlıyor? 86’da -Maradona’nın  tabiriyle- : “Tanrı’nın eli”, 2009’da “Palermo’nun ayağı.” Maradona’nın duaları kabul edilmiş olmalı!

    Tango, gol, uyku, uyanıklık, kâbus, rüya, Arjantin, Peru, Palermo ve Maradona’nın taklaları… Rüya ve yağmurla karışık bu  Güney Amerika gecesi, Milli Takımımızla bozulan moralimi birazcık yerine getiriyor. Dilerim Arjantin, son maçta Uruguay deplasmanından istediğini alır. Eleme maçında bile bize: “İşte futbol bunun için güzel.” dedirten  Maradona ve Arjantin, Dünya Kupası’nda olursa turnuvaya büyük renk katacaktır.

Spread the love

Tags: , , , , , ,

Bu Yazı 12th Ekim 2009 Pazartesi Saat 14:20 Spor Kategorisine Yazıldı.

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz