24
Eyl

Yaz

   Yazar: Fahri Kaplan   Kategori: Edebiyat

 

    Şimdi bir yaz daha biterken ne zordur yazı yazmak bilir misin ey okuyucu? Peki ey yazı yazan, bilir misin ne ağırdır şimdi yazı okumak?

    Yaz bitmez yazdan hazlar biriktiren gönüllerde. Onlar hatıradan tohum ekmiştir içinde bir yerlere. Renk renk çiçek veren tohumlar… Mis kokulu çiçeklerle kışta baharı koklayanlar ne büyük bir nimete sahiptir. Erguvanlar mosmor açar mı bir kış gününde! Tabiat canlanır, börtü böcek uçuşabilir mi karlar içinde! Bize her yazdan kalan kârlar, karları eritecek kadar sıcaksa her kış bir bahar olur, içimizi ısıtır dışardaki soğukluğa aldırmadan.

    Ben yazlar yaşadım. Yazlar bitince de bana kattıklarıyla özge hazlar yaşadım. Ben ne yazlar yaşadım aslında yaşanmamış olan. Yaşanmamış yazlarda buldum nice hazları. Ve yaşanmamış yazlarda hep günleri saydım yaşamak için yeni yazları.

    “Yaz” beni anlatan kelime. Ben ki yazı da seviyorum, yazmayı da. O zaman yaz! Sımısıcak yaz. Kışta da yaz. Yaz, yaz kış yaz! Her yazda ve her yazıda biriksin binlerce haz. Kalemin kırılana dek, yaz! Kış soğukları bitince yaz, yaz!

 

  Ek “yaz”ı: Bayramda memleket ziyareti ve dönüş yolculuğu derken “Rindlerin Ölümü”nü yazmak haftaya kaldı. Tek başına bir şiir olan yaza yazdığım hâtimenin içinizi o güne dek sıcak tutması ümidiyle…

Spread the love

Tags: , ,

Bu Yazı 24th Eylül 2009 Perşembe Saat 21:36 Edebiyat Kategorisine Yazıldı.

3 comments so far

dogan
 1 

yaz hiçbitmesin ama kuraklık da olmasın. karpuz da olsun portakal da her daim neşeli olsun hayat

Eylül 25th, 2009 at 00:51
 2 

Sayın Yazar!
yaz mevsiminin bitmesinden kaynaklanan hazan rüzgarlarına bir de netten ratgele bulmuş olduğunuz bir foto, kasırga gibi sinemizi yıkıp geçti.
çendan foto hoştur, ama; bu fakirin orijinal bir yaz fotosuyla da süsleyebilirdiniz bu yazıyı.

Eylül 30th, 2009 at 22:27
Uğur M. Dinç
 3 

Yaz-kış biz kalem ehli yazmaya devâm edelim inşâallah. Dolu dolu yazmaya çalışalım, okuyalım da… Ülkemiz halkının okuma ve yazma husûsunda çok eksiği var zâten. Allah okuma ve yazma kalitemizi daha da arttırsın cümleten.

Hızlı yazmak ve Türkçeyi Türkçeye en uygun klavye dizilimini (bu dizilimi bilgisayarımızın denetim masasından kolayca ayarlamak sûretiyle) kullanarak ve klavyeye bakmadan on parmakla yazmak içinse, her zaman olduğu gibi yine şu siteyi önereceğim: http://turkegitim.net/klavye.aspx

Görüşmek üzere. Kolay gelsin. Selâmet ve Allah’ın rahmeti ve bereketleri üzerinize olsun.

Ekim 3rd, 2009 at 16:56

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz