27
Kas

YORUMLAYALIM ARKADAŞLAR

   Yazar: Doğan ÖZÇELİK   Kategori: Genel Güncel

d.JPG      Merkez köylerin birisinde kutladık öğretmenler gününü.Orotoryosundan korosuna kadar herşeyi yaptık.İimkanlar ölçüsünde iyi sayılabilecek bir programdı.Ama programın bitiminde emekli öğretmen 6.sınıf öğrencilerinden birisinin okuduğu şiiri alarak kürsüye çıktı.Şiirin kötülüğünden,öğretmenlere hakaret ettiğinden dem vurdu.Çocuğun öz güvenini zedeledi.Bence şiir öğretmeni kötülemekten öte yüceltiyor.Öğrencinin gözündeki değerini ifade ediyor.Lütfen yorumlarınızla fikir beyan edermisiniz. Sizce bu şiir öğretmene hakaret mi ediyor yoksa onun öğrencinin gözündeki değerini mi ifade ediyor.

Okumaya değer bir şiirle baş başa bırakıyorum sizi…images1.jpg

                 Mehmet’in Şiiri 

Sana çiçek getirdim dikkatini çekmek için,her sabah karşıladım;bir gülücük görmek için, selam durdum en önde;

bir günaydın bekledim:

Okan’a gülümsedin; sanki beni görmedin…

Seni sevdim öğretmenim yine de seni sevdim,

bisikletim olsaydı inan sana verirdim…

Sabah kırağıda geldim,

buzda karda hep geldim;

çok üşüdüm öğretmenim üşümüssün demedin…

Didem hastalanmış Didem dedin Şebnem dedin,

Züleyhayı Tolga’yı her fırsatta seversin…

Hasta oldum bilerek,

bunu hiç fark etmedin…

Sevgini kazanmayı bir tek ben beceremedim…

Kapılarda bekledim, tahtayı hep ben sildim;

bazen ayağa kalktım, kimi zaman eğildim,

gözümden yaş aktı bazen,

kendi kendime sildim,

sana yakın olmayı birtek ben beceremedim…

Yedi binlere kadar yazın dedin,

parmaklarım tutuldu yazmaktan vazgeçmedim…

Defterine baktın Aytuğ ile Figen’in,

dokuz yaprak doldurdum ödevimi görmedin…

Şiir verdin Nalan’a, Zühal’in resmini övdün,

Süreyya’ya güven verdin, beni hiç mi sevmedin?

Gücensem de öğretmenim,hiç kızmadım,

renk vermedim:

Arka sıradaki Mehmet; seni seven Mehmet’in…

şiir : saim metin

Spread the love

Tags: ,

Bu Yazı 27th Kasım 2008 Perşembe Saat 00:29 Genel Güncel Kategorisine Yazıldı.

8 comments so far

Nedim
 1 

Şiir çok güzel. Bence arka sıradaki çocukların psikolojisini çok güzel ifade etmiş. Adam olan öğretmen bu şiirden ders çıkarır, her öğrencisine güven aşılar. Ama demek ki o emekli de arka sıradaki çocuklara hep belli şablonlarla bakmış. İyi ki emekli olmuş. Zaten bu zihniyet yüzünden ülke ilerlemiyor

Kasım 27th, 2008 at 00:41
 2 

Nedim’in görüşüne katılıyorum. Sorun bence en başta eğitimcilerin kendilerini yücelttirmek ve övdürmek için öğrencilere böyle saçma sapan törenler düzenlettirmelerinde. Öğrenci de çok radikal bir kerataymış ha. Tepkisini, protestosunu, marjinalliğini çok radikal bir hareketle ifade etmiş. Kendisini kutlarım. 🙂

Kasım 27th, 2008 at 17:17
Züleyha Zaimoğlu
 3 

Merhaba Doğan Bey,
Öncelikle babamın şiirini burda gördüğüm için çok teşekkürler. Babam öğrencilerini çok seven ve onlara hayatını adamış bir insandı.Öğretmenlik mesleği de onun için çok kutsaldı. Yüzlerce öğrenci yetiştirmiştir,öğrencilerinden bir tekinin bile onun hakkında yanlış düşüneceğine inanmıyorum. Çünkü hepsine kendi evladı gibi ayrı ayrı ilgi gösterir ve severdi. Seni seven Mehmetin şiiride öğrenci ve öğretmenlerin değerini ve yüceliğini gösteren çok sevilen bir şiirdir. Emekli öğretmen beyefendi gibi yanlış yorumlayanına ilk kez rastladım.
Babamın SENİ SEVEN MEHMET İN şiiri bir çok ödül almıştır. rahmetli babacığım bu şiirinde ve diğer şiir ve romanlarında hep insanlara sevgiyi,iyiliği ve güzelliği anlatmaya çalışmıştır.
Tekrar ilginize teşekkürler
Saygılarımla,
Züleyha Zaimoğlu

Aralık 2nd, 2008 at 17:18
adsız
 4 

şiir çok anlamlı. okuyunca inş. benim sınıfımda mehmet yoktur diye düşündüm. rabbim her çocuğa beklediği hakettiği değeri varme gayreti versin bize. bir de eğitimciler o programları kendlerini yüceltmek için yapmıyorlar asla. bu uygulanan bir prosedür.

Aralık 14th, 2008 at 01:39
 5 

Burada NEDİM “İyi ki emekli olmuş.”Zaten bu zihniyet yüzünden ülke ilerlemiyor”sözleri ve MEHMET MUSTAFA nın alaycı yorumları için söyleyeceğim, ayıptır beyler ayıp ;siz SAİM METİN’i tanıyormusunuz kim olduğunu ve bu şiiri hangi şartlarda neden ve kime yazıldığını bılıyormusunuz cevap tabıkı hayırdır belli çünkü hıç bır şey bılmeden sadece yorum yazmak için yazdığınız. Babam benım ilkokul öğretmenımdı ve benım gıbı yuzlerce çocuğun ve çok değerlişözel bir insan ve öğretmendi … yazdıklarınız hiç hoş olmamış bence bır kez daha düşünün acaba Mehmet kimdi?

Ocak 22nd, 2009 at 23:43
 6 

çok pardon unuttuğum bır şey Saim METİN tanımak istersenız eğer: http://www.saimmetin.com

Ocak 22nd, 2009 at 23:43
Nedim
 7 

Sayın Metin! Sanırım yazıyı iyi okumadınız. Bizim tepkimiz Saim Metin’in şiirini okuyan öğrenciye fırça atan emekli öğretmene idi. Onun için iyi ki emekli oldu demiştik. Diğer arkadaşın tepkisi de aynı emekliye idi. Lütfen yorum yapmadan önce yazıları daha dikkatli okuyun. Sevgi ve muhabbetle!

Ocak 23rd, 2009 at 14:44
 8 

Sayın Nedim bey gerçekten çok haklısınız tekrar özür dilerim. Sanırım ben dikkatli okumadım. İlginize çok teşekkür ederim… saygılar…

Şubat 3rd, 2009 at 14:39

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz