27
Eki

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

   Yazar: ?brahim ARSLAN   Kategori: Genel Güncel

    

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılıp Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra 2 Şubat 1925 ‘te Hariciye Vekaleti’ince (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in Cumhuriyet bayramı olması önerisinin 19 Nisan’da TBMM tarafından kabul edilmesinden sonra kutlanılan resmi bayram günümüzdür.

Kutuluş savaşının zaferle kazanılmasından sonra 1 Kasım 1922’de Türkiye Büyük Millet Meclisi saltanatı lağvetti. Bundan sonraki yeni dönemde Atatürk egemenliğin gücünü ulustan alan bir yönetim sistemi olan Cumhuriyetin ilanı için çalışmalar yaptı ve 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe toplayıp “Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz” diyerek onların fikirlerini değerlendirip ertesi gün mecliste mecliste milletvekilleri ile görüştükten sonra “Cumhuriyet” önergesi mecliste meclise sunuldu ve önerge kabul edild. Böylece 24 Temmuz 1923’te lozan barış antlaşmasıyla temelleri atılan Türkiye devletinin yönetim şekli “Cumhuriyet” adı da “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” oldu.

Cumhuriyet yönetiminde “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ulus kendini yönetme yetkisini, kendini temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. seçilenler ulus adına yasaları tasarlar ve yöneticileri denetler.

Cumhuriyetimizin 85. yılı kutlu olsun.

Spread the love

Tags: , , , ,

Bu Yazı 27th Ekim 2008 Pazartesi Saat 23:59 Genel Güncel Kategorisine Yazıldı.

2 comments so far

 1 

çk güzel burayı yapanlar çk başarılı olmalı bu siteyi yapanları kutluyorum ayrıca resimler süper tbrklr
İZMİR’den GİZEM

Ekim 31st, 2008 at 10:34
büşra
 2 

çok güzel olmuş.ama videoda yapabilirlerdi.

Ekim 31st, 2008 at 16:52

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz