6
Ağu

Hani 2008 Yahyâ Kemal Yılıydı?

   Yazar: Fahri Kaplan   Kategori: Edebiyat, Genel Güncel

 

Kültür Bakanlığı tarafından 2008 yılının büyük şairimizin ölümünün 50.yılı dolayısıyla “Yahya Kemal Yılı” ilân edilmesi edebiyat dünyasında büyük sevinçle karşılanmıştı . Büyük şâirin şahsında devletin edebiyata hakettiği değeri vereceği konusunda ümitlenmiştik. Haksızlık etmeyelim, 2008’in ilk aylarında Yahya Kemal’i tanıtıcı çalışmalar oldu. Yani her işimiz gibi buna da ilk günlerin gazıyla hızlı girdik. Ya sonrası? 2008’in ilk aylarında o kadar gündemde olan Yahya Kemal Yılı ne çabuk bitti? Yoksa “Yahya Kemal yılı” yerine “Yahya Kemal ayı” ilân edilmişti de biz mi yanlış hatırladık?

   Herşeye rağmen geç kalınmış değildir. Şâirimizin ölüm tarihi olan 1 Kasım’a kadar etkinliklere hız verilmeli ve 1 Kasım 2008’de şairimizin ölümünün 50. yıldönümü adına yakışır şekilde yâd edilmelidir. Buna Yahya Kemal’den ve edebiyat dünyasından çok Türkiye’nin ihtiyacı var. Kültürsüz, edebiyatsız, hafızasız bir millet, millet olma özelliğini kaybetmeye mahkumdur. Milletini sevmek arasıra verilen gazla ortaya çıkan hamasî damarla değil, milleti millet yapan unsurları kalıcı bir şekilde sahiplenmekle olur. Bu yıl Yahya Kemal’in şahsında kültürümüze, edebiyatımıza, dilimize ne kadar sahip çıkacağımızın sınavını veriyoruz.

    Az önce de ifade ettiğimiz gibi Yahyâ Kemal’in anılmasına Yahya Kemal’den çok bizim ihtiyacımız var. Eğer kültür mirasımızı değerlendirmek istiyorsak…  Yahya Kemal milletvekili seçilince Orhan Veli’nin söylediği şu söz kulaklara küpe olacak cinsten: “Yahya Kemal’in milletvekili seçilmesine Yahya Kemal adına değil, milletvekilliği adına seviniyorum.”

   Sayın Kültür Bakanım! Lütfen, “dönülmez akşamın ufku”na girmeden bu işe daha fazla sahip çıkalım. Vakit çok geç olmasın. 

                                          Fahri Kaplan

Spread the love

Tags: , , ,

Bu Yazı 6th Ağustos 2008 Çarşamba Saat 01:33 Edebiyat, Genel Güncel Kategorisine Yazıldı.

3 comments so far

 1 

helal olsun be

Ağustos 8th, 2008 at 20:06
bekir poyraz
 2 

gönül nura gark olur,nice yüzbin minareden şehbal açınca ruh-u revaı muhammedi.ervah cümleten görür allahuekberi,aks eyleyince arşa lisan-ı muhammedi…yahya kemali saygıyla anıyoruz ama 2oo8 yılında yahya kemallle ilgili bi gelişme yaşanmadı.katılıyorum size fahri bey.

Ekim 18th, 2008 at 23:40
bekir poyraz
 3 

fahri bey bi düzeltme yapayım.yahya kemalin 50.ölüm yıl dönümü değil….ölümünün 50.yıldönümü dersek daha doğru olur sanırım siz ne dersiniz…..

Ekim 18th, 2008 at 23:43

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz