2
Ağu

Sezen Aksu ve Deniz Yıldızı

   Yazar: Metin Topçu   Kategori: Genel Güncel, Müzik

     

Bugün Türk Pop Müziği diye bir şeyden bahsediyorsak şüphesiz bunda Sezen Aksu’nun büyük payı var. Batı taklidi uyarlama müziklerin marifet sayıldığı müzik piyasasında Sezen Aksu pop müziği Türk insanın duyuş ve düşünüşüne uyarlayabilmiş ender sanatçılardan biridir. Onun şarkıları sadece günün modasına hitap edip birkaç ayda eskiyen türden değil, şarap gibi yıllar geçtikçe değerlenen türden eserlerdir. Sen Ağlama, İkinci Bahar, Firuze, Tutuklu yıllar geçse de dilimizden düşüremediğimiz, tahminimce de düşüremeyeceğimiz şarkılarından birkaçı.

      Haziran ayının sonuna doğru “Deniz Yıldızı” adlı albümle tekrar merhaba dedi bizlere Minik Serçe. Albümde sırasıyla Deniz Yıldızı, Yol Arkadaşım, On: Ay, Hâlâ Haber Bekliyorum Senden, Kırık Vals, Güvercin, Roman, İzmir’in Kızları, Kutlama, Sor Beni, Memet, Tanrı’nın Gözyaşları, Menajer, Beşik adlı şarkılar var.    Albümde kendi düşünceme göre en öne çıkan şarkılar: İzmir’in Kızları, Güvercin, Roman, Hâlâ Haber Bekliyorum Senden. Bu yazıda bu dört eseri size kısaca değerlendirmek istiyorum.    İzmir’in Kızları: Kızlarının güzelliğiyle meşhur İzmir’in bir kızı da Sezen Aksu. Zaten eserde sık sık kendi gençliğine de atıfta bulunuyor. Ve İzmir’in kızlarının ne yaman olduğunu kendi annesinin babasının çırasını yakmasından anlatıyor bize. Şu sözlere kulak verelim:     Baba sen anasına bakıp da     Kızını almayacaktın.    Küfürlerine anneannemin    Öyle gülmeyecektin.    Daha görür görmez    Cigarasını tellendirdiğini   Şehriban Hanım’ın   Su yeşili gözlerine dalmayacaktın    İzmir’in kızları çırasını yakarlar adamın.    Eserin müziğinin de İzmir’in kızları gibi güzel ve çekici olduğunu belirtelim. Ancak eserde anlatılan günümüz İzmir’inin kızlarından çok ipekli çoraplarıyla kordona çıktığında yürekler yakan eski İzmir kızlarıdır.      Güvercin: Geçen yıl suikasta kurban giden gazeteci Hrant Dink için yazıp bestelediği eserinde Sezen Aksu hüznünü: “Gitti cancağızım gitti! Bitti son İstanbul.” Sözleriyle anlatıyor. Eserin müziği ve Sezen’in sesi de sözler kadar dağlıyor yürekleri. Aslında sadece Hrant’ı değil,  herkes kaybetiklerinin hüznünü bulabilir bu eserde. Öyle içten ve derinden bir Sezen Aksu şarkısı.

    Roman:  Bir romana aşık olan bir sevdalının hikâyesi. Sırf Roman olduğu için sevenleri ayıranları öyle güzel taşlıyor ki Minik Serçe. Şarkı albümün de en hareketli şarkısı aynı zamanda. Sözler de müzikle beraber tam bir roman havası oluşturmuş durumda. Tekrar tekrar dinlenecek bir şarkı.     Hâlâ Haber Bekliyorum Senden: Bir Sezen Aksu klasiği olan şarkı mistik bir his de veriyor insana. Şu sözler ne güzel ipucu veriyor şarkı hakkında:       “Bu şarkılar şifa duaları         Bu şarkılar yıkar duvarları         Bu şarkılar dostluk sal’aları”           Albümde beğenmediğim tek eser “Menajer”. Böyle basit eserler başkalarında güzel dursa da Sezen Aksu’dan çok daha iyilerini görmeye alışmışız bir kere.             Deniz Yıldızı, sahte şarkı ve şarkıcıların kol gezdiği piyasada nitelikli müzik arayanların dinleyebileceği bir albüm. Tıpkı diğer Sezen Aksu albümleri gibi.                                                                     Metin Topçu 

Spread the love

Tags: , ,

Bu Yazı 2nd Ağustos 2008 Cumartesi Saat 17:41 Genel Güncel, Müzik Kategorisine Yazıldı.

Bir Yorum

Melike Engin
 1 

Sezen aksunun şarkıları çok beğeniyorum. Harika bir yazı tebrikler.

Ağustos 11th, 2008 at 22:10

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz